skolka_cestadosadu.JPG, 37kB

Včely

Včelám, jejich životu a vazbám na ostatní ekosystém se věnuje množství kvalitních internetových stránek. Sami jsme zapojeni do příznačně znějícího projektu: Fascinující svět včel a hmyzu. Včely tu byly dávno před člověkem, jejich pozůstatky zalité v jantaru jsou zřejmě staré 25 miliónů let. Ovčem včela medonosná je evoluční novinkou, vzniklou před asi 10 tisíci lety. Jejich vazba k člověku bude obdobně nedávná. O přímém, řízeném chovu včel lze mluvit jen v posledních stoletích. Zatím lidem přináší fascinující požitek, když pro nás tyto včely medonosné dokáží přeměnit mikro kapičky nektaru v kilogramy sladkého medu.
Mimochodem na jeden kilogram medu musí včela navštívit až 7.000.000 květů.

Med

V přírodě je množství chutných a zdravých pamlsků. Med je jedním z nich. V chudších krajinách medem léčí mnohé neduhy, v našich končinách mu rozumní lidé dávají přednost před syntetickými sladidly typu aspartam.
Jako každá ekofarma splňujeme zákonné podmínky pro získávání medu, naši zákazníci tak mohou zjistit, že v době medobraní má med každý týden trochu jinou chuť, barvu, konzistenci. Je to způsobeno právě dominantní snůškou (toho co kvete). Včelce nelze vymezit, aby sbírala pyl pouze z jahodového okvětí. Aspoň v našich podmínkách letí tam, kde je to pro ni výhodné. Nejdříve ponejvíce poletuje mezi remízkami zaplněných šípky, jilmy, jírovci. Jak jaro nabírá na síle vybírá si včelka postupně další medonosné rostliny: ovocné stromy (třešně, jabloně, hrušně ...) rozkvetlé léčivé byliny, luční trávy, tvůrce lesní medovice (duby, smrky ...) a lípy. Na trhu se prodává i med jednodruhový, to je od včel, které jsou zavezeny k jediné dominantní rostlině (ohromné lány řepky, pomerančů ...).
Včelky med připraví do pláství. Včelař do "sklenice". Abychom med naší činností neznehodnotili, používáme výhradně kvalitní nerezové přípravky (medomet, odvíčkovací vanu ...). S medem nijak nevhodně nemanipulujeme ani ho nezahříváme. Pouze na přání zákazníků ho umíme pastovat, tedy necháváme ho v pravidelných intervalech hnísti (šlehat), aby se přirozenou cestou utvořila specifická krystalická forma medu.
Vyjímečnou kvalitu našeho medu ocenila porata Libereckého kraje a udělila mu ocenění Výrobek roku 2015. Vcelky.JPG, 45kB

Pozvánka

Říkáme si, že nejde jenom o to něco vědět, ale také o vzájemné sdílení radostných požitků s ostatními lidmi. Informace, data, údaje o včelách najdete na mnohých internetových stránkách. My nabízíme osobní nahlédnutí do včelího světa.
Rádi umožníme rodinám, ale i starým a mladým návštěvníkům nahlédnout do včelího království. Dle situace se včelky dají pozorovat v proskleném úlu, přivonět vůni jejich díla, vytočit si vlastní med, požvýkat "medové žvýkačky" tedy čerstvou plástev vosku a medu.

Od našich začátků do května 2013 se k nám přišlo podívat téměř 1200 lidí, z toho bylo na včelnici 705 organizovaných dětí.

Z mateřských školek například děti z: MŠ Horní Libchava, MŠ Prácheň, MŠ Kamenický Šenov, MŠ Šikulka, MŠ Bratří Čapků, MŠ Komenského, Česká Kamenice.
Ze základních škol děti například ze: ZŠ Jestřebí, ZŠ Partyzánská, ZŠ Horní Libchava, ZŠ a PŠ Moskevská, ZŠ Špičák, ZŠ Slovanka, ZŠ Sever, ZŠ Dr. M. Tyrše, ZŠ náměstí Míru Nový Bor, ZŠ Jezvé.
Ze středních škol: Gymnázium Česká Lípa, SOŠ a SOU 28.října, SOŠ Doksy.
Zajímavé byly i návštěvy různých letních táborníků jako například z Polevska a Šťastného statku.
Vážíme si i odborných návštěv kolegů z Pracovní společnosti nástavkových včelařů i přátel včelařů ze základní organizace Českého svazu včelařů v České Lípě i Liberce.

Neorganizované byly veselé i vážné návštěvy z Rakouska, Německa, Polska nebo Švýcarska, ale zejména rodin, které si cestou na nákup kvalitních potravin, našli čas ke krátkému bytí. K přivonění medu, sadu, ohně. Ke sdílení příjemných chvil.


27.5.2015